(017) 392-69-13

(017) 321-00-65

phone selection committee


«Knowledge is an invaluable asset that is going to remain your property under any circumstances and will help you make Man and personality.

A. N. Alpeev
RU
 (017) 328-23-30
 (017) 392-69-11
mgei2006@tut.by

INTERNATIONAL HUMANITARIAN AND ECONOMIC INSTITUTE

IHEI students the Republic of Belarus takes pride in

Abalmasov Aleksey Alexandrovich (1980); a master of sports in canoeing; took third place at the European Championship among juniors; a prize winner of the National Championship; a member of the national team.

Avkhimovich Lyudmila Alexandrovna (1979); a candidate master of sports in canoeing; took fourth place at the European Championship.

Aidarov Aleksey Petrovich (1974); an honored master of sports in biathlon; two times world champion among the youth; a prize winner of the 1996 World Championship; a winner and prize winner of the world cup in 1997; a prize winner of the 1998 European Championship; a bronze medal prize winner of the Nagano Summer Olympics in 1998; a member of the national team.

Aleksandrov Sergei Vladimirovich (1978); a master of sports in international tennis; a National Championship prize winner.

Ananko Lyudmila Arkadyevna (1982); a master of sports in biathlon; a member of the national team.

Astapkovich Konstantin Viacheslavovich (1970); an international class master of sports in track and field athletics; a champion of Europe, the USSR and Belarus.

Bagirov Natick Nadir ogly (1964); an honored master of sports in sambo; a world champion in 1991 and 1992; four times champion of Europe; a silver medal prize winner of the 1994 European Cup in sambo; a bronze medal prize winner of the European Championship and World Championship; took fifth place at the 1996 Atlanta Olympics; a bronze medal prize winner at the World Championship in judo in 1999.

Bazylyev Dmitry Vladimirovich (1978); an international class master of sports in sambo; a master of sports in judo; a silver medal prize winner of the 1995 European Championship among youth; a 1996 world champion; a 1997 national champion.

Baranovskaya Natalya Sergeyevna (1979); an international class master of sports in swimming; took third place at the 1994 European Championship among juniors; a national record breaker, a 1997 national champion.

Bardiyan Vladimir Alexandrovich (1976); a master of sports in power lifting; a national record breaker.

Byelousov Ignat Petrovich (1976); a master of sports in power lifting.

Bernadsky Mikhail Adamovich (1977); a master of sports in boxing; a national champion in 1993 and 1994; took second place at the Cup of Belarus in 1997 and 1998; took second place at the National Championship in 1998 and 1999.

Bogdanov Aleksey Viktorovich (1973); a master of sports in karate; a 1999 national and world champion.

Budnik Yelena Mikhailovna (1980); a master of sports in track and field athletics; a 1999 national champion; a silver medal prize winner of the 1999 European Cup Tournament; a member of the national team.

Boutor Irina Mikhailovna (1980); a master of sports in track and field athletics; a participant of World and European Championships; a winner of the National Championship among the juniors.

Bykovsky Anton Mikhailovich (1981); a candidate master of sports in sambo and judo.

Valeyev Renat Abutalibovich (1981); a candidate master of sports in judo.

Velichko Zoya Stepanovna (1980); a master of sports in sambo and judo; a bronze medal prize winner of the 1997 European Championship among youth; a member of the national team.

Velichko Oksana Ilyinichna (1975); a master of sports in track and field athletics; a European Cup prize winner; a participant of the 1999 World Student Games; a member of the national team.

Vetushko Pavel Nikolayevich (1980); a candidate master of sports in handball.

Vovna Oksana Vladimirovna (1982); a master of sports in swimming; the National Cup prize winner in 1995 and 1996; a 1997 national champion; a member of the national team.

Vorobei Oleg Vladimirovich (1970); an international class master of sports in track and field athletics; a member of the national team.

Vorobyev Vasiliy Alexandrovich (1971); an international class master of sports in freestyle; a 1991 USSR Cup holder; a bronze medal prize winner of the competitions 'European Trophy'; a winner of the 1995 European Cup lap; won a gold medal at the 8th International Festival in acrobatics; a member of the national team.

Gavrik Sergei Pavlovich (1975); an international class master of sports in judo; a 1997 national champion.

Gallyamov Vladimir Yevgenyevich (1978); a master of sports in fencing; a national champion; a member of the national team.

Galoushko Konstantin Gaisovich (1980); a candidate master of sports in handball; a 1997 National Cup holder; a bronze medal prize winner of the 1996 and 1997 National Championships.
Gaponov Eugenie Leonidovich (1980); a candidate master of sports in handball.

Glavatsky Alexander Ivanovich (1970); an international class master of sports in track and field athletics; a national record breaker; took 2nd place at the 1994 European Cup; a finalist at the 1996 Atlanta Olympics; a member of the national team.

Grishin Aleksey Gennadyevich (1979); an international class master of sports in freestyle; a silver medal prize winner of the 1998 World Cup; took first place in the first and second laps at the 1999 World Cup; a member of the national team.

Goukov Alexander Nikolayevich (1972); an honored master of sports in swimming; a champion and holder of the 1994 National Cup; a European champion; a participants of the 1996 Atlanta Olympics; a 1997 world champion; a silver medal prize winner of the World Cup; a member of the national team.

Goubarev Pavel Alexandrovich (1978); a candidate master of sports in handball.

Goukailo Ekaterina Viktorovna (1970); a master of sports in archery; took first place in the team event at the National Championship.

Goureyeva Zhanna Stanislavovna (1970); an international class master of sports in track and field athletics; a 1993 and 1996 national record breaker; a bronze medal prize winner of the World Student Games; a 1997 national champion.

Davidovskaya Marina Nikolayevna (1977); a master of sports in aerobics; a 1997 and 1998 national champion; a member of the national team.

Dashchinsky Dmitry Vladimirovich (1977); an honored master of sports in freestyle; a bronze medal prize winner of the 1994 World Championship; a silver medal prize winner of the 1995 European Cup; a bronze medal prize winner of the 1997 World Cup, 1998 Nagano Olympics and the first and second laps of the 1999 World Cup; a member of the national team.

Degtyarev Vladimir Georgiyevich (1972); an international class master of sports in canoeing; a 1999 national champion; a member of the national team.

Demyanenko Dmitry Yuryevich (1981); a master of sports in acrobatics; a three times national champion; a member of the national team.

Doudarevich Anastasia Viktorovna (1980); an international class master of sports in acrobatics; took fifth place at the 1998 World Championship; a silver medal prize winner of the 1999 European Championship; a champion of national and international tournaments; a member of the national team.

Doubrovshchik Vladimir Vladimirovich (1972); an honored master of sports in track and field athletics; a silver medal prize winner at the 1996 Atlanta Summer Olympics; a national and European champion; a World Cup holder; a winner of the 1997 World Summer Games; a member of the national team.

Yekimtsev Viktor Alexandrovich (1979); a master of sports in canoeing; a prize winner of the National Championship; took fourth place at the 1998 World Championship and third place in the 1999 World Cup lap among juniors.

Zhourik Alexander Alexandrovich (1975); an international class master of sports in hockey; took fifth place at the 1998 Nagano Olympics and ninth place at the 1999 World Championship; a member of the national team.

Zhourik Anton Nikolayevich (1981); a candidate master of sports in handball.

Zayikin Aleksey Nikolayevich (1974); a master of sports in track and field athletics; a member of the national team.

Zaytseva Olga Yyuryevna (1978); an honored master of sports in calisthenics; a 1998 world champion.

Zvariko Anastasia Alexandrovna (1981); an honored master of sports in calisthenics; a 1997 European champion and 1998 world champion; a bronze medal prize winner of the 1998 European Championship; a member of the national team.

Zolotov Andrei Ivanovich (1980); a candidate master of sports in handball.

Zyk Alexander Anatolyevich (1979); a master of sports in swimming; national champion and record breaker; a member of the national team.

Ivanov Eugenie Stepanovich (1976); a master of sports in aerobics; a European Cup prize winner; a 1996 and 1997 international competitions winner; many times national champion.

Ivankov Ivan Alexandrovich (1975); an honored master of sports in calisthenics; a 1990 and 1992 European Champion among youth; a 1993 World Championship prize winner; a 1994 world and European supreme champion; a 1996 European champion; a 1999 World Championship bronze medal prize winner in the team event; the best 1994 Sportsman of Belarus.

Ignashev Aleksey Viktorovich (1978); a world champion in Thai boxing among professionals.

Ilyenkova Irina Valeryevna (1980); an honored master of sports in calisthenics; a 1998 world champion; a member of the national team.

Kalinovsky Dmitry Alekseyevich (1972); an international class master of sports in swimming; many times champion and record breaker; a 1996 and 1997 champion of Russia; a participant of the 1996 Atlanta Olympics; a bronze medal prize winner of the 1996 European Championship; a member of the national team.

Kareisha Yelena Ivanovna (1979); a world and European champion in sambo and judo; many times winner and prize winner of national competitions; a 1996 world champion among youth; a member of the national team.

Klyga Olga Vladimirovna (1974); a master of sports in speed skating; a national champion; a member of the national team.

Kobzar Vyacheslav Borisovich (1976); a master of sports in aerobics; a national champion; a member of the national team.

Kozich Yegor Sergeyevich (1980); a master of sports in swimming; a member of the national team.

Kozlovsky Vladimir Nikolayevich (1979); a master of sports in sambo and judo; a national prize winner.

Koleda Igor Nikolayevich (1978); a master of sports in swimming; a 1997 'Grand Prize' winner; a 1997 and 1998 national champion; a member of the national team.

Kondratova Yelena Dmitriyevna (1973); an honored master of sports in arm wrestling; a bronze medal prize winner at the 1994 World Championship; won a silver medal and a bronze medal at the 1995 World Championship, 2 gold medals at the European Championship, a bronze medal at the 1996 World Championship, 2 gold medals at the 1997 European Championship and a silver medal at the 1999 European Championship.

Korolik Lyudmila Petrovna (1975); a master of sports in cross-country skiing; a participant of the 1999 Winter World Student Games; a member of the national team.

Kotenkov Dmitry Olegovich (1974); a master of sports in track and field athletics; a bronze medal prize winner of the 1995 European Cup; a member of the national team.

Krainov Andrei Viktorovich (1978); a candidate master of sports in handball.

Kriventsov Aleksey Ivanovich (1974); a master of sports in swimming; a seven times Kazakhstan champion; a five times USSR champion among juniors; fifteen times national champion; a world champion and record breaker; a finalist of the First World Olympics among military men; a participant of the 1996 Atlanta Olympics.

Krino Sergei Vasilyevich (1975); a master of sports in cross-country skiing; a member of the national team.

Kouchinskaya Larisa Alexandrovna (1974); an international class master of sports in track and field athletics; a bronze medal prize winner of the 1994 European Cup; a 1996 and 1997 national champion; a member of the national team.

Lagoun Pavel Nikolayevich (1979); a master of sports in swimming; a member of the national team.

Lapitskaya Yelena Igorevna (1981); an international class master of sports in fencing; a National Cup holder; took 7th place at the 1999 Summer World Student Games.

Lapkes Dmitry Moiseyevich (1976); a master of sports in sambo and judo; a 1998 world champion among youth; a 1999 European champion; a member of the national team.

Laptik Olga Nikolayevna (1980); an international class master of sports in acrobatics; took 5th place at the 1998 World Championship; a silver medal prize winner at the 1999 European Championship; a national champion.

Ledovskaya Tatyana Mikhailovna (1966); an honored master of sports in track and field athletics; a 1988 Seoul Olympics champion; 1990 European champion; a national and world champion in 1991.

Leonovich Sergei Petrovich (1979); a master of sports in power lifting; two times national champion.

Lisitsyn Igor Petrovich (1971); a master of sports in track and field athletics.

Lopatin Viktor Vladimirovich (1979); a master of sports in sambo and judo; a 1999 World Championship prize winner; a member of the national team.

Lyashko Aleksey Vladimirovich (1980); a master of sports in swimming; a National Championship silver medal prize winner.

Malakhov Semion Vasilyevich (1978); a master of sports in weight lifting; a national champion; a member of the national team.

Maseikov Alexander Anatolyevich (1971); an honored master of sports in canoeing; a 1992 Barcelona Summer Olympics champion; a world champion in 1989, 1994 and 1997; many times national champion; a member of the national team.

Mashoshin Maxim Yevgenyevich (1974); a master of sports in power lifting; a national champion and record breaker.

Medvedev Aleksey Vladimirovich (1972); an honored master of sports in freestyle wrestling; a bronze medal prize winner at the 1994 World Championship; a silver medal prize winner at the 1996 Summer Olympics in Atlanta; a 1997 world champion among students; many times national champion; a member of the national team.

Meleshkevich Artur Vyacheslavovich (1975); a master of sports in track and field athletics; a bronze medal prize winner at the 1994 World Championship among juniors; a silver medal prize winner at the 1997 World Cup; a bronze medal prize winner at the European Championship.

Mertens Anna Alexandrovna (1981); a master of sports in sambo; a 1999 world champion among youth; a member of the national team.

Metlushko Yelena Konstantinovna (1976); a master of sports in aerobics; many times national champion; took 12th place at the 1996 World Championship; a winner of international tournaments in 1996 and 1997; a bronze medal prize winner at the 1997 European Cup.

Migal Pavel Vladimirovich (1972); a master of sports in Thai boxing; a World Cup winner.

Mikitchuk Yuri Yuryevich (1980); a master of sports in swimming; many times national record breaker; a silver medal prize winner of the 1995 Youth Games; a winner of the National Championship; a member of the national team.

Milko-Chernomorets Yulia Antonovna (1975); a master of sports in freestyle; a national champion in 1993; a 1994 National Cup holder; a winner of the European Cup lap; took 3rd place at the 1996 European Cup; a member of the national team.

Minich Vladimir Vladimirovich (1978); a candidate master of sports in handball.

Mikhalkovich Andrei Nikolayevich (1979); a master of sports in track and field athletics; a World Championship participant.

Mikheiko Eugenie Nikolayevich (1981); a master of sports in track and field athletics.

Musayev Beiboulat Zainalovich (1977); an international class master of sports in freestyle wrestling; a European champion among youth.

Musnitsky Gennady Stanislavovich (1973); a master of sports in power lifting; many times national champion.

Naranovich Natalya Viktorovna (1981); a master of sports in artistic gymnastics; a national champion; a member of the national team.

Nevmerzhitskaya Yelena Vladimirovna (1980); a master of sports in track and field athletics; many times winner of junior national competitions; a member of the national team.

Nezhura Mikhail Viktorovich (1980); a candidate master of sports in handball.

Novik Anatoly Yevgenyevich (1977); a candidate master of sports in handball.

Novichenko Vitaliy Leonidovich (1975); a master of sports in speed skating; a bronze medal prize winner at the 1994 World Championship; a participant of the 1998 Nagano Olympics; a 1996 and 1997 national champion; a silver medal prize winner at the 1997 World Student Games; a member of the national team.

Pavlenkova Darya Borisovna (1978); a master of sports in sambo; a bronze medal prize winner at the 1996 World Championship and the 1997 European Championship; a 1998 national champion; a member of the national team.

Pavlina Eugenia Ivanovna (1978); an international class master of sports in calisthenics; a bronze medal prize winner at the 1996 European Championship; a silver medal prize winner at the 1997 and 1999 World Championships; a member of the national team.

Pavlovsky Ivan Leonidovich (1978); an international class master of sports in artistic gymnastics; a European champion; a silver medal prize winner at the 1997 World Championship; many times prize winner and winner of National Championships; a member of the national team.

Pastoushek Bogdan Kazimirovich (1961); a master of sports in power lifting; a participant of World and European Championships; many times national champion.

Peregoud Denis Anatolyevich (1978); a master of sports in swimming; a bronze medal prize winner at the 1995 European Championship among juniors; a silver medal prize winner at the 1996 CIS sports contest; a member of the national team.

Penigin Alexander Sergeyevich (1974); a master of sports in freestyle; many times prize winner of international competitions; a member of the national team.

Pleskatsevich Oleg Stanislavovich (1979); a master of sports in power lifting; a 1997 national champion.

Pletnev Sergei Vladimirovich (1978); an international class master of sports in canoeing; won 3 bronze medals at World Championships among juniors, a silver medal at the 1998 World Championship and took 4th place at the 1999 World Championship.

Poznyak Pavel Valeryevich (1979); a master of sports in swimming; a national champion; a member of the national team.

Poklonskaya Inna Alexandrovna (1980); an international class master of sports in artistic gymnastics; a silver medal prize winner at the 1993 international tournament in Austria and 1993 national championship, a winner of the 1994 international tournament; a 1999 national champion and National Cup champion; a member of the national team.

Polozkova Aliona Valentinovna (1979); an international class master of sports in artistic gymnastics; a participant of the 1996 Atlanta Olympics; a bronze medal prize winner of the World Cup; a 1997 national champion; a 1997 European Cup winner; a member of the national team.

Polouyanov Alexander Petrovich (1978); a master of sports in boxing; a 1997 and 1998 National Cup winner; took 2nd place at the 1998 and 1999 National Championships.

Pridannikova Olga Georgiyevna (1979); a master of sports in sambo and judo; a silver medal prize winner at the European Championship among youth; a 1997 national champion among juniors; a member of the national team.

Pyshko Dmitry Ivanovich (1979); a master of sports in bodybuilding; a 1997 national champion; a 1998 European Championship prize winner.

Rak Maxim Anatolyevich (1979); a master of sports in acrobatics; a winner of national and international competitions in 1998 and 1999.

Roukhlevich Oleg Gennadyevich (1974); an international class master of sports in swimming; participant of World and European Championships; a national champion; took 5th place at the World Games of military men; a 1996 Atlanta Olympics participant; a national champion in 1997 and 1998; a bronze medal prize winner at the 1997 World Cup.

Savaitan Dmitry Ivanovich (1971); an international class master of sports in track and field athletics; took 5th place in the team event at the 1995 World Cup; a silver medal prize winner in the team event at the 1997 World Cup; a member of the national team.

Savitsky Dmitry Stanislavovich (1980); a candidate master of sports in handball.

Sankovich Andrei Grigoryevich (1966); an international class master of sports in track and field athletics; a national record winner.

Sapevkin Dmitry Nikolayevich (1978); a candidate master of sports in handball.

Saphronnikova Natalya Vyacheslavovna (1973); an international class master of sports in track and field athletics; a participant of the 1996 Atlanta Olympics; a bronze medal prize winner at the European Cup; a 1997 national champion; a 1998 national record breaker.

Sevastyanchuk Eugenie Alekseyevich (1978); a candidate master of sports in handball.

Sevets Natalya Valeryevna (1980); an international class master of sports in acrobatics; a national champion; a silver medal prize winner at the National Championship; a member of the national team.

Sedoi Igor Nikolayevich (1980); a master of sports in sambo.

Semenyako Nikolai Grigoryevich (1976); a master of sports in cross-country skiing; a national champion; a silver medal prize winner at the 1995 World Student Games; a bronze medal prize winner at the 1997 World Student Games; a member of the national team.

Serbin Viktor Anatalyevich (1974); a master of sports in freestyle wrestling; a bronze medal prize winner at the 1996 World Championship.

Svirid Leonid Fyodorovich (1967); an international class master of sports; took 2nd place at the a1992 and 1999 European Championships; a member of the national team.

Sikorsky Oleg Mikhailovich (1980); a bronze medal prize winner at the Euro-Asian Championship in Thai boxing.

Silkov Denis Mikhailovich (1982); a master of sports in swimming; a silver medal prize winner at the 1998 World Youth Games; a finalist of the 1999 European Championship among juniors; a member of the national team.

Sinkevich Aleksey Vasilyevich (1977); an international class master of sports in artistic gymnastics; many times prize winner of National Championships; a bronze medal prize winner at the 1999 World Championship.

Smolyankov Denis Nikolayevich (1977); a master of sports in international tennis.

Sobko Yuliya Alexandrovna (1980); a master of sports in artistic gymnastics; a national champion; a bronze medal prize winner in floor exercise at the international tournament in Australia; a member of the national team.

Sologoub Natalya Valeryevna (1975); an international class master of sports in track and field athletics; a national champion and record breaker; a member of the national team.

Sorokin Alexander Valeryevich (1978); a candidate master of sports in handball.

Stakheyev Pavel Sergeyevich (1978); a master of sports in judo; a National Championship prize winner.

Soubotenko Olga Vasilyevna (1976); a master of sports in rowing; a member of the national team.

Syman Alexander Valentinovich (1977); a master of sports in biathlon; took 4th place at the World Championship; a silver medal prize winner at the 1997 European Championship; a bronze medal prize winner at the 1999 World Student Games; a member of the national team.

Teterkina Olga Vladimirovna (1977); an international class master of sports in wheelchair dancing; a world champion and many times national champion.

Tolkachev Ivan Ivanovich (1980); an international class master of sports in Thai boxing; a 1998 European champion; a bronze medal prize winner of the World Championship; a 1999 world champion among youth; a member of the national team.

Travskaya Olga Sergeyevna (1975); an international class master of sports in boat racing; a national champion and 1999 world champion; a member of the national team.

Trotsky Vladimir Ivanovich (1979); a candidate master of sports in canoeing; a National Championship bronze medal prize winner; a member of the national team.

Tyletskaya Alesya Alexandrovna (1980); a master of sports in acrobatics; a winner of the 1997 international tournament in England; a silver medal prize winner at the European Championship among juniors; a national champion; a member of the national team.

Ousik Aleksey Vladimirovich (1978); a candidate master of sports in handball.

Philimonov Ivan Yuryevich (1975); a master of sports in saber fencing; took 4th place at the European Cup; a 1998 national champion.

Khmelnitskaya Larisa Shamilyevna (1971); an international class master of sports in track and field athletics; a champion of the 1997 World Student Games; a member of the national team.

Tsander Olga Mikhailovna (1976); an international class master of sports in track and field athletics; a bronze medal prize winner at the European Youth Olympics in the Netherlands in 1993; a participant of the 1999 World Student Games.

Chakur Yuri Viktorovich (1980); a master of sports in power lifting; a national champion among juniors; a second prize winner at the 1999 National Championship among grown-ups; a member of the national team.

Cherevko Leonid Alekseyevich (1974); a master of sports in track and field athletics; a European Cup winner and 1993 European Championship winner among juniors; a national champion in 1997; a member of the national team.

Chernousik Andrei Vasilyevich (1975); a master of sports in aerobics; many times national champion.

Chernysheva Oksana Alexandrovna (1981); a candidate master of sports in archery; a 1999 national champion in the team event.

Chichiro Eugenia Bronislavovna (1976); a master of sports in aerobics; a national champion in 1995, 1996, 1997 and 1998; a participant of World Championships in 1994 and 1995.

Shablovsky Andrei Igorevich (1981); a candidate master of sports in track and field athletics.

Shalak Alexander Leonidovich (1980); a master of sports in cross-country skiing; a 1997 and 1998 national champion among juniors; a member of the national team.

Shatitsa Marina Alexandrovna (1975); a master of sports in judo; a bronze medal prize winner at the World Championship and 1996 European Championship among juniors; a member of the national team.

Shevko Sergei Afanasyevich (1981); a master of sports in swimming; a prize winner at the 1997 'Grand Prize'; a 1998 national champion; a silver medal prize winner at the 1999 European Championship.

Shibko Aleksey Nokolayevich (1977); a master of sports in ski jumping; many times prize winner of National Championships; a participant of the 1998 Nagano Olympics; a member of the national team.

Shikolenko Natalya Ivanovna (1964); an honored master of sports in track and field athletics; a silver medal prize winner at the 1992 Barcelona Olympics; a champion and prize winner of international competitions in Germany; four times national champion in 1994.

Shimanskaya Victoria Alexandrovna (1979); a master of sports in archery; a member of the national team.

Shlyk Alexander Anatolyevich (1974); a master of sports in judo; a bronze medal prize winner at the 1995 World Championship; a participant of the 1999 Summer World Student Games; a member of the national team.

Shcherba Anna Vyacheslavovna (1982); a master of sports in swimming; a national champion; a member of the national team.

Yurkevich Konstantin Mikhailovich (1980); a master of sports in power lifting; a silver medal prize winner at the 1999 National Championship; a member of the national team.

Yakimovich Nicolai Ivanovich (1978); a candidate master of sports in handball.

Yakousheva Olga Olegovna (1974); an international class master of sports in archery; a bronze medal prize winner at the 1994 World Championship; took 6th place at the 1996 Atlanta Olympics; a prize winner of the 1997 'Grand Prize'.